Czy często powstają tzw. ‘spieki’? Jak dochodzi do ich powstania?

Pellet jest coraz częściej wybieranym rodzajem opału. Stanowi on opłacalne źródło energii. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do powstawania tzw. spieków. Dlaczego tak się dzieje i czy da się temu zapobiec?

Czym są spieki pelletu?

Spieki mają postać twardych nagromadzeń w kluczowych częściach pieca – na palnikach, przy wyjściu z zasobnika na palnik, w mechanizmie czyszczącym lub na rurze ze ślimakiem. Są to elementy bezużyteczne, które mogą negatywnie wpłynąć na pracę kotła i zmniejszyć efektywność spalania opału. Oprócz nich często występuje duża ilość sadzy i ciemnego dymu wydobywającego się z komina. Spieki i zgorzele stwarzają także ryzyko zablokowania opału na palniku i cofnięcie się ognia w stronę podajnika. Właśnie dlatego warto im zapobiegać.

Jakie są przyczyny spiekania się pelletu?

Najczęstszą przyczyną powstawania spieków jest spalanie pelletu niskiej jakości. Ma on w sobie zanieczyszczenia, substancje chemiczne i dodatkowe związki wiążące. Ryzykowny jest także zakup pelletu bez certyfikatów. Należy też unikać niewłaściwego ustawienia ilości podawanego pelletu i złego ustawienia nawiewu powietrza. Prowadzi to do zaburzenia proporcji paliwa i powietrza w trakcie spalania, a w rezultacie do powstawania spieków. Kolejne przyczyny to zawilgotnienie kotła i jego elementów, a także samego pelletu. Może to wynikać z nieprawidłowego przechowywania. Jeśli proces zachodzi właściwie, w kotle powinien pozostać jasny, szary popiół. Nie warto sięgać po tani pellet, gdyż najczęściej ma on także niską jakość. Należy pamiętać, że użytkowanie zanieczyszczonego kotła jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Usuwanie spieków jest czasochłonne, a w dodatku nie zawsze przynosi pożądany efekt. Jeśli nie wyeliminuje się przyczyny, problem będzie powracał.

Podsumowanie

Kocioł na pellet należy regularnie konserwować. Zauważenie spieków powinno prowadzić do wyeliminowania przyczyny ich powstawania. Bez tego wciąż będą tworzyły się nowe. Obecność spieków wpływa negatywnie na pracę kotła, więc należy im zapobiegać.

Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL Poradnik