Jaka powinna być moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła ma ogromny wpływ na jej wydajne działanie. Urządzenie musi być dobrane pod rozmiar domu, ponieważ dysponując małą mocą, nie będzie w stanie skutecznie ocieplić dużej powierzchni. W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła do budynku, by działała ona zadowalająco i nie narażała użytkownika na niepotrzebne koszty?

Określenie zapotrzebowania energetycznego budynku

Zapotrzebowanie energetyczne najłatwiej określić z pomocą zewnętrznej firmy, która dokona niezbędnych obliczeń i oszacuje ile energii należy zużyć, by utrzymać daną temperaturę w pomieszczeniu. W przypadku budowania domu od zera, sam architekt może dostarczyć informacji na temat szacowanego zużycia energii, więc w tym wariancie nie występuje potrzeba zlecania zadania osobom trzecim. Określenie zapotrzebowania energetycznego jest niezbędne, by w prawidłowy sposób dobrać pompę ciepła.

Niezbędna moc grzewcza

Moc grzewcza to parametr określający energię dostarczaną do systemu grzewczego przez sprężarkę. Można również dokonać obliczeń mocy grzewczej niezbędnej do ocieplenia danego pomieszczenia. W tym celu potrzebne są dwa czynniki: powierzchnia w metrach kwadratowych oraz wyżej opisane zapotrzebowanie energetyczne. Przykładowo dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych i zapotrzebowaniu energetycznym równym 30 W/m2, moc grzewcza powinna wynosić 3000W, czyli 3kW. Dodatkowo, jeżeli pompa ciepła ma posłużyć do ocieplania wody, należy doliczyć średnio 250W mocy grzewczej na każdego domownika. Zakładając, że przykładowym domu mieszkają cztery osoby, należy wyposażyć go w urządzenie grzewcze o mocy przekraczającej 4kW.

Moc grzewcza a wydajność pompy

Wybierając pompę, warto kierować się również wysoką wartością wskaźnika COP Określa on, ile mocy zużywa urządzenie, by dostarczyć daną energię w postaci ciepła do pomieszczenia. Im wyższy wskaźnik COP, tym bardziej energooszczędna i wydajna jest pompa ciepła. Nowoczesne urządzenia o klasie A++ charakteryzują się wskaźnikiem COP na poziomie 4-5, co gwarantuje małe zużycie energii elektrycznej przy jednoczesnej dużej mocy grzewczej.

Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL Poradnik