Powietrzne pompy ciepła. Monoblok czy split ?

Pompy ciepła to urządzenia coraz popularniejsze. Są sprawne, bezawaryjne i energooszczędne. W zestawieniu z fotowoltaiką wykorzystują odnawialne źródła energii. Dają ekologiczne i tanie ciepło. Decyzja co do wyboru konkretnego modelu pompy ciepła nie należy do najłatwiejszych. Pod uwagę trzeba wziąć moc, markę a przede wszystkim technologię. Niewątpliwie ze względu na łatwość montażu największym zainteresowaniem cieszą się pompy powietrzne. Dostępne są dwie wersje tych urządzeń. Monoblok i split. Oba typy mają swoje mocne i słabsze strony. Powstaje więc dylemat, które rozwiązanie wybrać.

Powietrzne pompy ciepła

Podstawowe elementy, z których składa się każda powietrzna pompa ciepła to parownik, sprężarka i skraplacz. Różnica polega na tym, że monoblok zawiera wszystkie te elementy, a w pompie typu split są one rozdzielone. Różnica w konstrukcji pociąga za sobą różnice w sposobie działania, montażu oraz możliwościach.

 

Jakie są różnice między monoblokiem a split?

Powietrzna pompa ciepła typu monoblok składa się z jednego modułu. Wewnątrz niego wszystkie elementy zamontowane są i połączone bardzo starannie. To przekłada się na bezawaryjność i sprawność urządzenia. Montaż jest łatwy. Pompa jest cicha, szczelna i hermetyczna. Nie ma obaw wycieku. Mniejsza jest też w porównaniu z pompą typu split ilość czynnika chłodzącego. Pompa tego typu jest niewymagająca i łatwa w eksploatacji. Monoblok może być zamontowany wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Niedogodnością może być konieczność zabezpieczenia przed zamarzaniem urządzenia zamontowanego na zewnątrz oraz wyższa w porównaniu do pomp typu split cena.

Pompa typu split jest podzielona na dwie jednostki. Wewnętrzną ze skraplaczem i zewnętrzną z parownikiem i sprężarką. Obie jednostki muszą być ze sobą połączone przewodami chłodniczymi. Powoduje to wiele problemów. Montaż musi zostać wykonany przez osobę z uprawnieniami, konieczne są regularne kontrole szczelności,  a jednostka zewnętrzna musi zostać zainstalowana bezpośrednio przy ścianie budynku. Pompa typu split zajmuje więc miejsce wewnątrz i na zewnątrz. Rozwiązanie to ma jednak wiele zalet. Gabaryty jednostki zewnętrznej są mniejsze niż monobloku. Nie ma potrzeby izolacji termicznej,bo kluczowe elementy znajdują się wewnątrz. Straty energii są mniejsze niż w przypadku pompy typu monoblok. Ponadto dostęp do jednostki wewnętrznej jest łatwiejszy, co ułatwia serwis i naprawy.

Trudno stwierdzić, który typ pompy powietrznej jest obiektywnie lepszy. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzi się monoblok, w innych idealnym rozwiązaniem będzie pompa typu split. Wiele zależy od stanu i typu budynku. Jego otoczenia. Czy jest nowy czy stary ? Czy wewnątrz jest wystarczająco miejsca ? Jaka jest wielkość działki ? Czy hałas będzie komuś przeszkadzać ? Dopiero odpowiedź na te pytania pozwoli podjąć decyzję jaką pompę wybrać.

Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL Poradnik