Jakie są koszty instalacji pompy ciepła?

Pompy ciepła pozwalają ogrzewać dom z wykorzystaniem naturalnych źródeł energii, dzięki czemu można całkowicie uniezależnić cenę doprowadzania ciepła od ceny materiałów wykorzystywanych w standardowym ogrzewaniu. Instalacja pompy ciepła wiąże się jednak z pewnym jednorazowym wydatkiem, który w domyśle ma zwrócić się po kilku bądź kilkunastu latach użytkowania urządzenia. Ile wynosi koszt instalacji pompy ciepła i od czego jest zależny?

Koszt instalacji a typ pompy ciepła

Największy wpływ na koszty związane instalacją pompy ciepła ma jej typ. Na rynku znaleźć można pompy gruntowe czy pompy powietrzne. Można też wyróżnić pompy ze względu na rodzaj wykorzystywanego czynnika roboczego, czyli np. pompy typu glikol-woda z kolektorem pionowym lub poziomym, albo typu powietrze woda o stałej i zmiennej wydajności. Każdy rodzaj pompy wiąże się z odmiennym montażem, a to przekłada się na koszty instalacji. Przykładowo najtańsza w montażu jest pompa monoblokowa typu powietrze-woda o stałej wydajności, z kolei najdroższa instalacja wiąże się z pompą typu glikol-woda z kolektorem pionowym. Tak więc już sam rodzaj pompy wpływa na koszt jej instalacji.

Instalacja pompy ciepła w liczbach

Mówiąc o samej instalacji, dużą rolę odgrywają takie czynniki jak powierzchnia ogrzewanego domu, strefa klimatyczna, w której pompa zostanie zamontowana, czy sposób ogrzewania. Przykładowo dom o powierzchni rzędu 320 metrów kwadratowych może pochłonąć nawet 120 tysięcy złotych podczas montowania pompy ciepła. Natomiast instalacja pompy w standardowym domu jednorodzinnym mającym powierzchnię 160 metrów kwadratowych wiąże się z kosztami od 29 000 zł do nawet 50 000 zł. Dosyć szeroki zakres ceny instalacji wynika tu z rodzaju używanej pompy. Użycie urządzenia typu glikol-woda pochłania około 45 000 do 50 000 zł, z kolei odpowiedniki typu powietrze-woda to koszt od 29 000 zł do 35 000zł. Dlatego decydując się na instalację pompy ciepła, należy określić możliwości finansowe, by dobrać pod nie odpowiedni typ urządzenia.

Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL Poradnik