Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL

Co to jest COP i ile prądu pobiera pompa ciepła? Czy pompa ma tryb “uśpienia”?

Ogrzewanie budynku przy pomocy pompy ciepła pozwala na znaczne ograniczenie zużycia prądu z sieci. Na jakie jej parametry powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę?

Współczynnik COP i jego znaczenie

Współczynnik COP to jeden z najbardziej istotnych parametrów pompy ciepła, określający jej wydajność. Wyraża się stosunkiem ilości dostarczonego ciepła do zużytej przez pompę energii elektrycznej pobranej do ogrzania. Współczynnik sprawności wyznaczony jest w warunkach laboratoryjnych zgodnie z normą określającą temperaturę dolnego źródła ciepła, wynoszącą 0°C i 35°C źródła górnego, czyli wody grzewczej zasilającej system ogrzewania.

Od wysokości współczynnika COP pompy ciepła, przy zachowaniu tych samych norm i innych uwarunkowań, zależne będzie zużycie energii elektrycznej koniecznej do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Im wyższy ten współczynnik, tym niższy będzie pobór prądu. Wartość efektywności współczynnika COP wskazuje bowiem zmniejszenie wielokrotności zużycia energii elektrycznej, np. współczynnik wynoszący 4 to dostarczenie do budynku ciepła w ilości 4 kWh przy pobraniu do jego wytworzenia tylko 1 kWh prądu.

Oszczędność zużycia energii elektrycznej

Zamontowanie pompy ciepła powietrzne ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia poboru prądu z sieci elektrycznej. Dzieje się tak dlatego, że pompa pozyskuje dodatkową energię z otoczenia i przekształca ją na źródło energii cieplnej. Zużycie energii elektrycznej określone jest głównie wielkością zapotrzebowania na ciepło do ogrzania budynku i ciepłej wody i uwarunkowane sprawnością pompy. Im wyższa klasa urządzenia, tym niższe będzie zużycie energii.

Wyliczenie ilości zużytego prądu w ciągu danego okresu – rocznego lub sezonowego – możliwe jest za pomocą współczynnika SCOP. Wyższy współczynnik SCOP znacząco wpływa na oszczędność zużycia prądu, już różnica 0,5 daje 15% zmniejszenia pobieranej energii elektrycznej. W budynkach o przyjętych standardach WT 2021 przy współczynniku efektywności SCOP 3,5 zużycie energii z sieci przy ogrzewaniu pompą ciepła wyniesie rocznie tylko ok. 9-14 kWh/m2. Pompa ciepła posiada również tryb czuwania. Należy go włączyć w momencie, gdy nie grzeje ona zbiornika. Będzie wówczas realizowała tylko funkcje ochronne dla skraplacza i zbiornika oraz antystopowe dla pompy obiegowej.

Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL

Czy często powstają tzw. ‘spieki’? Jak dochodzi do ich powstania?

Pellet jest coraz częściej wybieranym rodzajem opału. Stanowi on opłacalne źródło energii. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do powstawania tzw. spieków. Dlaczego tak się dzieje i czy da się temu zapobiec?

Czym są spieki pelletu?

Spieki mają postać twardych nagromadzeń w kluczowych częściach pieca – na palnikach, przy wyjściu z zasobnika na palnik, w mechanizmie czyszczącym lub na rurze ze ślimakiem. Są to elementy bezużyteczne, które mogą negatywnie wpłynąć na pracę kotła i zmniejszyć efektywność spalania opału. Oprócz nich często występuje duża ilość sadzy i ciemnego dymu wydobywającego się z komina. Spieki i zgorzele stwarzają także ryzyko zablokowania opału na palniku i cofnięcie się ognia w stronę podajnika. Właśnie dlatego warto im zapobiegać.

Jakie są przyczyny spiekania się pelletu?

Najczęstszą przyczyną powstawania spieków jest spalanie pelletu niskiej jakości. Ma on w sobie zanieczyszczenia, substancje chemiczne i dodatkowe związki wiążące. Ryzykowny jest także zakup pelletu bez certyfikatów. Należy też unikać niewłaściwego ustawienia ilości podawanego pelletu i złego ustawienia nawiewu powietrza. Prowadzi to do zaburzenia proporcji paliwa i powietrza w trakcie spalania, a w rezultacie do powstawania spieków. Kolejne przyczyny to zawilgotnienie kotła i jego elementów, a także samego pelletu. Może to wynikać z nieprawidłowego przechowywania. Jeśli proces zachodzi właściwie, w kotle powinien pozostać jasny, szary popiół. Nie warto sięgać po tani pellet, gdyż najczęściej ma on także niską jakość. Należy pamiętać, że użytkowanie zanieczyszczonego kotła jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Usuwanie spieków jest czasochłonne, a w dodatku nie zawsze przynosi pożądany efekt. Jeśli nie wyeliminuje się przyczyny, problem będzie powracał.

Podsumowanie

Kocioł na pellet należy regularnie konserwować. Zauważenie spieków powinno prowadzić do wyeliminowania przyczyny ich powstawania. Bez tego wciąż będą tworzyły się nowe. Obecność spieków wpływa negatywnie na pracę kotła, więc należy im zapobiegać.

Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL

Jakie są koszty instalacji pompy ciepła?

Pompy ciepła pozwalają ogrzewać dom z wykorzystaniem naturalnych źródeł energii, dzięki czemu można całkowicie uniezależnić cenę doprowadzania ciepła od ceny materiałów wykorzystywanych w standardowym ogrzewaniu. Instalacja pompy ciepła wiąże się jednak z pewnym jednorazowym wydatkiem, który w domyśle ma zwrócić się po kilku bądź kilkunastu latach użytkowania urządzenia. Ile wynosi koszt instalacji pompy ciepła i od czego jest zależny?

Koszt instalacji a typ pompy ciepła

Największy wpływ na koszty związane instalacją pompy ciepła ma jej typ. Na rynku znaleźć można pompy gruntowe czy pompy powietrzne. Można też wyróżnić pompy ze względu na rodzaj wykorzystywanego czynnika roboczego, czyli np. pompy typu glikol-woda z kolektorem pionowym lub poziomym, albo typu powietrze woda o stałej i zmiennej wydajności. Każdy rodzaj pompy wiąże się z odmiennym montażem, a to przekłada się na koszty instalacji. Przykładowo najtańsza w montażu jest pompa monoblokowa typu powietrze-woda o stałej wydajności, z kolei najdroższa instalacja wiąże się z pompą typu glikol-woda z kolektorem pionowym. Tak więc już sam rodzaj pompy wpływa na koszt jej instalacji.

Instalacja pompy ciepła w liczbach

Mówiąc o samej instalacji, dużą rolę odgrywają takie czynniki jak powierzchnia ogrzewanego domu, strefa klimatyczna, w której pompa zostanie zamontowana, czy sposób ogrzewania. Przykładowo dom o powierzchni rzędu 320 metrów kwadratowych może pochłonąć nawet 120 tysięcy złotych podczas montowania pompy ciepła. Natomiast instalacja pompy w standardowym domu jednorodzinnym mającym powierzchnię 160 metrów kwadratowych wiąże się z kosztami od 29 000 zł do nawet 50 000 zł. Dosyć szeroki zakres ceny instalacji wynika tu z rodzaju używanej pompy. Użycie urządzenia typu glikol-woda pochłania około 45 000 do 50 000 zł, z kolei odpowiedniki typu powietrze-woda to koszt od 29 000 zł do 35 000zł. Dlatego decydując się na instalację pompy ciepła, należy określić możliwości finansowe, by dobrać pod nie odpowiedni typ urządzenia.

Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL

Jaka powinna być moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła ma ogromny wpływ na jej wydajne działanie. Urządzenie musi być dobrane pod rozmiar domu, ponieważ dysponując małą mocą, nie będzie w stanie skutecznie ocieplić dużej powierzchni. W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła do budynku, by działała ona zadowalająco i nie narażała użytkownika na niepotrzebne koszty?

Określenie zapotrzebowania energetycznego budynku

Zapotrzebowanie energetyczne najłatwiej określić z pomocą zewnętrznej firmy, która dokona niezbędnych obliczeń i oszacuje ile energii należy zużyć, by utrzymać daną temperaturę w pomieszczeniu. W przypadku budowania domu od zera, sam architekt może dostarczyć informacji na temat szacowanego zużycia energii, więc w tym wariancie nie występuje potrzeba zlecania zadania osobom trzecim. Określenie zapotrzebowania energetycznego jest niezbędne, by w prawidłowy sposób dobrać pompę ciepła.

Niezbędna moc grzewcza

Moc grzewcza to parametr określający energię dostarczaną do systemu grzewczego przez sprężarkę. Można również dokonać obliczeń mocy grzewczej niezbędnej do ocieplenia danego pomieszczenia. W tym celu potrzebne są dwa czynniki: powierzchnia w metrach kwadratowych oraz wyżej opisane zapotrzebowanie energetyczne. Przykładowo dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych i zapotrzebowaniu energetycznym równym 30 W/m2, moc grzewcza powinna wynosić 3000W, czyli 3kW. Dodatkowo, jeżeli pompa ciepła ma posłużyć do ocieplania wody, należy doliczyć średnio 250W mocy grzewczej na każdego domownika. Zakładając, że przykładowym domu mieszkają cztery osoby, należy wyposażyć go w urządzenie grzewcze o mocy przekraczającej 4kW.

Moc grzewcza a wydajność pompy

Wybierając pompę, warto kierować się również wysoką wartością wskaźnika COP Określa on, ile mocy zużywa urządzenie, by dostarczyć daną energię w postaci ciepła do pomieszczenia. Im wyższy wskaźnik COP, tym bardziej energooszczędna i wydajna jest pompa ciepła. Nowoczesne urządzenia o klasie A++ charakteryzują się wskaźnikiem COP na poziomie 4-5, co gwarantuje małe zużycie energii elektrycznej przy jednoczesnej dużej mocy grzewczej.