Poznaj 10 największych mitów o pompach ciepła

Temat pomp ciepła od wielu lat jest bardzo popularny, ponieważ jest to jedno z ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań, które coraz częściej wykorzystywane jest do ogrzewania domu. Nie wszyscy są jednak przekonani do słuszności tego typu rozwiązania, przez co powielane są mity powodujące, że ludzie boją się inwestować w pompę ciepłą, kwestionując ekonomiczność takiego rozwiązania. Przyjrzyjmy się zatem jakich 10 największych mitów o pompach ciepła powtarzanych jest najczęściej.

 

Mit 1- Pompa ciepła jest droga

To najchętniej powielany mit wszystkich przeciwników pompy ciepła. Montaż pompy ciepła to koszt porównywalny z instalacją np. pieca gazowego (koszt projektów, instalacji, urządzeń itp.) Warto również wziąć pod uwagę możliwości jakie niosą ze sobą różnego rodzaju dofinansowania, które można uzyskać w celu zakupu pompy ciepła.

 

Mit 2- Pompy ciepła tylko ogrzewają domy, trzeba jeszcze podgrzewać wodę użytkową

Obecnie pompy ciepła są tak wydajne, że bez problemu ogrzewają cały budynek ale również podgrzewają ciepłą wodę. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania osobnego rozwiązania w celu ogrzania wody używanej w gospodarstwie domowym.

 

Mit 3- Pompy ciepła tylko z ogrzewaniem podłogowym

Kolejnym mitem jest przekonanie, że pompy ciepła będą działały jedynie przy ogrzewaniu podłogowym. Czyli najlepiej sprawdzą się w nowych domach pasywnych, specjalnie projektowanych z myślą o rozwiązaniach ekologicznych. To nie prawda, obecne pompy ciepłą są tak wydajne, że można je łączyć również z grzejnikami niskotemperaturowymi.

 

Mit 4- Pompa ciepłą jest nieekologiczna, ponieważ do pracy potrzebuje prądu

Owszem, zasilana jest prądem zużywa go stosunkowo niewiele, natomiast sama korzysta z energii odnawialnej, przez co zaliczana jest do rozwiązań ekologicznych.

 

Mit 5- Pompa ciepła jest bardzo głośna

Oczywiście, pracując generują hałas na poziomie 57 dB, co oznacza, że pracują ciszej od odkurzacza.

 

Mit 6- Pompa ciepła wymaga dużo powierzchni do instalacji

Nie jest to prawda, pompa ciepła wielkością nie przewyższa standardowej komody. Absolutnie nie jest wymagana specjalnie duża przestrzeń do montażu tego urządzenia.

 

Mit 7- Pompy ciepła przy dużych mrozach są mało wydajne

W przypadku znaczącego spadku temperatury, załącza się dodatkowa grzałka elektryczna, która wspomaga pompę w ogrzewaniu powietrza. Użytkownik w domu nie odczuje spadku temperatury związanej z większymi mrozami.

 

Mit 8- Pompa ciepła wymaga wykonania drogich odwiertów

Przy pompach ciepłą typu powietrze-woda, nie wykonuje się żadnych odwiertów, energia pobierana jest bezpośrednio z powietrza atmosferycznego.

 

Mit 9- Pompa ciepłą pobiera dużo prądu, więc jest nieekonomiczna

Obecnie, dzięki zaawansowanej technologii inwerterowej, zużywając 1 kW można uzyskać aż 5 kW energii. Jest więc to rozwiązanie ekonomiczne.

 

Mit 10- Pompa ciepła ma krótką żywotność

Pompy ciepła mają długie okresy gwarancyjne. Sprężarki pracują bezawaryjnie nawet ponad 20. Poza pojedynczymi przypadkami, gdzie jednostka byłą wadliwa, nie stwierdza się, aby ogólnie pompy ciepłą należały do szybko psujących się urządzeń.

Mamy nadzieję, że kilka wątpliwości, które udało się wam usłyszeć o pompach ciepła, pomogliśmy wam rozwiać. Przed podjęciem decyzji, warto świadomie przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw.

 

Przez REDAKCJA HOSSA WĘGIEL Poradnik